ویژگی های اصلی رژیم مدیترانه ای :

در یک مطالعه جدیدی که توسط اداره سلامت دانشگاه میشیگان بر روی 69 زن و در مدت 6 ماه انجام شد ، دانشمندان دریافتند که زنان بایستی با تغییر برنامه غذایی اشان به رژیم مدیترانه ای دو برابر بیشتر میوه و سبزیجات مصرف کنند، همچنین بایستی مصرف چربی های خوب را نیز افزایش دهند .
در این مطالعه شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. در گروه اول افراد از رژیم خاصی تحت عنوان "فهرست تبدیل" استفاده می کردند که در آن هر شرکت کننده از غذاهایی که معمولاً در ساختار برنامه غذایی رژیم مدیترانه ای است استفاده می کرد. این فهرست شامل پیشنهاداتی برای مصرف کردن یا جایگزین کردن چندین گروه غذایی از جمله سبزیجات با برگهای تیره مانند اسفناج و چربی های غیر اشباع تک شاخه ای مانند روغن زیتون است
.
در این برنامه جدید غذایی ، در ابتدای مطالعه مجموع کالری ها و چربی های دریافتی هر شرکت کننده ثبت می شد و شرکت کنندگان می توانستند بصورت تلفنی مشاوره دریافت کنند
.
گروه دوم از زنان شرکت کننده در این مطالعه، گروه شاهد یا مقایسه بودند که رژیم معمولی خود را ادامه دادند و هیچگونه مشاوره ای نیز دریافت نکردند، ولی به آنها پیشنهاد شد که در یکی از سه جلسه مشاوره رایگان که در آخر مطالعه برگزار

 می گردید شرکت کنند. هرچند  این گروه یکی از ویتامین ها و یا مینرال ها را کمتر از 3/2 مقدار توصیه شده مصرف می کردند، ولی آنها فهرستی از غذاهایی که دارای ارزش غذایی هستند را دریافت می کردند. همچنین از سوی موسسه ملی سرطان آمریکا به هریک از آنها یک جلد کتاب راهنمای "سالم خوردن"  داده می شد .

 

در ژورنال موسسه غذیی آمریکا که در دسامبر 2008 منتشر شده، آمده است که «فهرست تبدیل» برای زنانی که تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود داده اند بسیار مفید بوده است بدون اینکه تغییری در مجموع کالری ها و چربی های دریافتی آنها ایجاد شود .
Djuric یکی از اعضای مرکز جامع سرطان U-M -که همچنین مطالعه ای دیگر تحت عنوان «سالم خوردن برای پیشگیری از سرطان کولون» را رهبری می کرد- و همکارانش میزان اثرات پیشگیرانه رژیم مدیترانه ای را در کسانی که میزان خطر بروز سرطان کولون در آنها بالاست را مورد سنجش و بررسی قرار دادند .
Djuric  و همکارانش بعد از این مطالعه اعلام کردند که رژیم مورد استفاده در این مطالعه که به تازگی منتشر شده است علاوه بر پیشگیری از سرطان کولون برای پیشگیری از انواع سرطان ها از جمله سرطان سینه نیز مفید می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد این مطالعه و چگونگی مشارکت در آن را می توانید در وب سایت دانشگاه تغذیه میشیگان پیدا نمایید .

همچنین رژیم مدیترانه ای خطر ابتلا به بیماریهای قلبی – عروقی و انواع سرطان ها را کاهش می دهد که برای سلامتی بسیار سودمند می باشد .
اروپایی ها مطالعات نظری در مورد شیوه های رایج در رژیم مدیترانه ای انجام داده اند که بر اساس این مطالعات، آنها رزیم های غذایی را پیشنهاد می کنند که باعث افزایش طول عمر می شود. تحقیقات جدید برای اولین بار روشی را ارائه می کند که در آن زنانی که این رژیم را دنبال می کنند همراه با دریافت غذاهای اصلی مدیترانه ای از غذاهای مرسوم کشور خود (آمریکا) نیز می توانند استفاده کنند
.
شیوه های مرسوم خوردن در یونان و دیگر کشورهای مدیترانه ای در مقایسه با رژیم های مرسوم در ایلات متحده آمریکا که بیشتر از چربی های اشباع شده و غیر اشباع چند شاخه استفاده می کنند سرشار از چربی های غیراشباع تک شاخه ای وسبزیجات و میوه ها است
.
در این مطالعه پیشنهادات خاصی برای تغییرات غذایی ارائه می شود که عبارتند از
:
8تا 10 بار مصرف روزانه مواد غذایی که اسیدهای چرب غیراشباع تک شاخه ای (MUFA) آنها زیاد است مانند زیتون، فندق و آووکادو
- محدود کردن چربی هایی که اسیدهای چرب غیر اشباع آنها کمتر است مانند روغن ذرت، مارگارین، ارده و روغن کنجد
.
- مصرف روزانه یک یا چند بار سبزیجات سبز تیره مانند بروکلی، نخود فرنگی و اسفناج
.
-
 حداقل یک بار مصرف روزانه سیر، پیاز و تره فرنگی .
-
 روزانه مصرف یک قاشق سوپ خوری از گیاهان سبز مثل ریحان، گشنیز، نعناع و ...
-
 مصرف روزانه یک یا چند بار سبزیجات قرمز مثل گوجه فرنگی و یا سس آن .
-
 مصرف روزانه یک یا چند بار سبزیجات زرد و نارنجی مثل هویج، فلفل دلمه قرمز و کدو حلوایی .
-
 مصرف روزانه یک یا چند بار انواع دیگر سبزیجات مانند کنگر، خیار و لوبیا سبز .
-
 مصرف روزانه یک یا چند بار میوه های حاوی ویتامین «ث» مثل پرتقال، انبه و توت فرنگی .
-
 مصرف روزانه یک یا چند میوه دیگر مانند سیب، موز و انگور

دکتر "دیانا تیلور" از دانشگاه کالیفرنیا، ایالت سنفرانسیسکو، بخش حفظ سلامتی معتقد است که: "ورزش های سنگین، فشار و تنش فراوانی را بر روی بدن شما وارد می آورند و همین امر موجب می شود که عضلات برای مدت زمان طولانی نرم و سست باقی بمانند. اما نرمش ملایم و متعادل (مثل یوگا و پیاده روی) به آب شدن چربی ها سرعت می دهد و مشکل شما را در مدت زمان کمتری حل می کند."
در خانم‌ها نقاطی از بدن که نسبت به کاهش وزن مقاوم هستند شامل باسن، ران و کمر است. در آقایان قسمت پایینی شکم و پهلوهاست. بهترین راه برای سوزاندن چربی شکم انجام ورزش‌های هوازی است. ورزش‌های هوازی مثل پیاد‌ه‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و کوهنوردی مقدار زیادی از چربی‌های بدن را می‌سوزانند. ولی بیشتر افراد خیلی زود از انجام این ورزش‌ها خسته می‌شوند و آن را رها می‌کنند. 10 دقیقه اول ورزش، گلیکوژن (ذخیره قندی در کبد) بدن می‌سوزد. اگر فقط 20 دقیقه ورزش کنید، نیمی از عمل سوزاندن چربی را انجام داده‌اید که برای حفظ سلامتی قلب خوب است، ولی چربی زیادی از بین نمی‌رود، زیرا تا وقتی‌که کاملاً ذخایر گلیکوژنی کبد از بین نرود، چربی زیادی نمی‌سوزد. بنابراین برای از بین بردن چربی شکم،4-3 بار در هفته و هر بار باید 30 تا 60 دقیقه پشت سرهم ورزش هوازی را انجام دهید. مثلاً یک ساعت در روز پیاده‌روی کنید. البته این پیاده‌‌روی باید به قصد ورزش باشد نه تفریح، مثلاً برای دیدن ویترین مغازه ها یا خرید چیزی نباشد که مجبور شوید بین پیاده‌روی خود بایستید.
برای از بین بردن چربی شکم،4-3 بار در هفته و هر بار باید 30 تا 60 دقیقه پشت سرهم ورزش هوازی را انجام دهید. مثلاً یک ساعت در روز پیاده‌روی کنید.

/ 0 نظر / 13 بازدید