زندگی

«کرفس بهترین ماده غذایی برای رفع سنگ کلیه »
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢۱
 

گیاهان دارویی

دکتر امیر رضوانی متخصص گیاهان دارویی با اشاره به اینکه کرفس حاوی ویتامین c است که در بهبود سرماخوردگی موثر است؛ بیان داشت: کرفس خاصیت ضد میکروبی دارد که آب آن به صورت غرغره برای رفع گلو دردهای خشک و جوشانده آن جهت گرفتگی صدا مفید است.

وی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران آمریکایی که نشان می‌دهد کرفس جزو ده ماده غذایی موثر در درمان سرطان است؛ افزود: همچنین این گیاه بهترین ماده غذایی است که برای عفونت ادراری و اسیداوریک بالا موثر و مانع سنگ کلیه و درد آن می‌شود.

این متخصص گیاهان دارویی کرفس را برای درمان نقرس، آرتروز و روماتیسم مفید دانست و اظهار کرد: کرفس ضد نفخ و کاهنده وزن و کاهش‌دهنده کلسترول و تخم آن کاهنده فشارخون است.

وی با بیان اینکه عصاره کرفس برای مبتلایان به یبوست نافع است؛ آن را مناسب برای ایام روزه‌داری دانست و افزود: علاوه بر این در تقویت حافظه و ازدیاد هوش و افزایش شیر مادران کار‌آمد است. ضمن اینکه مصرف یک وعده غذایی کرفس بوی بد دهان را از بین می‌برد.

رضوانی با اشاره به اینکه اغلب خانواده‌ها تنها از ساقه کرفس استفاده می‌کنند، اما برگ و ریشه آن نیز مفید است و اثرات کرفس خام نیز به مراتب بهتر از پخته آن است؛ تاکید کرد: برای دریافت بیشتر خواص آن از کرفس تازه و آب آن به خوبی بهره ببرید.

وی با وجود خواص بسیار کرفس، آن را برای ابتلایان به صرع مضر دانست و 
افزود: افرادی که ورم کلیه دارند باید از مصرف این گیاه خودداری کنند.