زندگی

«کرفس بهترین ماده غذایی برای رفع سنگ کلیه »
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢۱
 

گیاهان دارویی

دکتر امیر رضوانی متخصص گیاهان دارویی با اشاره به اینکه کرفس حاوی ویتامین c است که در بهبود سرماخوردگی موثر است؛ بیان داشت: کرفس خاصیت ضد میکروبی دارد که آب آن به صورت غرغره برای رفع گلو دردهای خشک و جوشانده آن جهت گرفتگی صدا مفید است.

وی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران آمریکایی که نشان می‌دهد کرفس جزو ده ماده غذایی موثر در درمان سرطان است؛ افزود: همچنین این گیاه بهترین ماده غذایی است که برای عفونت ادراری و اسیداوریک بالا موثر و مانع سنگ کلیه و درد آن می‌شود.

این متخصص گیاهان دارویی کرفس را برای درمان نقرس، آرتروز و روماتیسم مفید دانست و اظهار کرد: کرفس ضد نفخ و کاهنده وزن و کاهش‌دهنده کلسترول و تخم آن کاهنده فشارخون است.

وی با بیان اینکه عصاره کرفس برای مبتلایان به یبوست نافع است؛ آن را مناسب برای ایام روزه‌داری دانست و افزود: علاوه بر این در تقویت حافظه و ازدیاد هوش و افزایش شیر مادران کار‌آمد است. ضمن اینکه مصرف یک وعده غذایی کرفس بوی بد دهان را از بین می‌برد.

رضوانی با اشاره به اینکه اغلب خانواده‌ها تنها از ساقه کرفس استفاده می‌کنند، اما برگ و ریشه آن نیز مفید است و اثرات کرفس خام نیز به مراتب بهتر از پخته آن است؛ تاکید کرد: برای دریافت بیشتر خواص آن از کرفس تازه و آب آن به خوبی بهره ببرید.

وی با وجود خواص بسیار کرفس، آن را برای ابتلایان به صرع مضر دانست و 
افزود: افرادی که ورم کلیه دارند باید از مصرف این گیاه خودداری کنند.


 
 
ﭼﯽ ﺑﺨﻮﺭﯾﻢ؟؟؟؟؟
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱۸
 

 

- ﺍﮔﺮ ﺣﺴﺎﺑﯽ ﺍﻋﺼﺎﺏﺗﺎﻥ ﺑﻪ ﻫﻢ ﺭﯾﺨﺘﻪ، ﻣﻮﺯ

ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﻣﯽﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﮐﻠﯿﻪ ﺗﺎﻥ ﺳﻨﮓ ﻧﺴﺎﺯﺩ،

ﺯﺭﺩﺁﻟﻮﺩ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ.

- ﺍﮔﺮ ﻓﺸﺎﺭ ﺧﻮﻥﺗﺎﻥ ﺑﺎﻻﺳﺖ، ﻛﺸﻤﺶ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ.

- ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺳﺮﻭﺻﺪﺍﯼ ﻣﻌﺪﻩ ﺭﻧﺞ ﻣﯽﺑﺮﯾﺪ، ﻣﺎﺳﺖ

ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﺳﺮﻓﻪ ﻣﯽﻛﻨﯿﺪ، ﻋﺴﻞ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ.

- ﺍﮔﺮ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﻣﯽﻛﻨﯿﺪ، ﻓﻠﻔﻞ

ﺩﻟﻤﻪﺍﯼ ﻗﺮﻣﺰ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﻣﯽﺗﺮﺳﯿﺪ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﻣﻌﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﺪ، ﻛﻠﻢ

ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﻣﺸﻜﻞ ﯾﺒﻮﺳﺖ ﺩﺍﺭﯾﺪ، ﺍﻧﺠﯿﺮ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﮔﻮﺍﺭﺷﯽ ﻫﺴﺘﯿﺪ، ﺭﯾﺤﺎﻥ

ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ .

- ﺍﮔﺮ ﺩﭼﺎﺭ ﺳﻮﺯﺵ ﻣﻌﺪﻩ ﻫﺴﺘﯿﺪ، ﭼﺎﯼ ﺑﺎﺑﻮﻧﻪ

ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ


 
 
ده ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺑﺰﺭﮒ ﻛﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺳﮑﺘﻪ ﻣﻐﺰﯼ ﻣﯿﺸﻮﺩ:
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱۸
 

۱ - ﻧﺨﻮﺭﺩﻥ ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ

۲ - ﭘﺮﺧﻮﺭﯼ

۳ - ﺩﺧﺎﻧﯿﺎﺕ

۴ - ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺯﯾﺎﺩ ﻗﻨﺪ ﻭ ﺷﻜﺮ

۵ - ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﻫﻮﺍ

۶ - ﻛﻤﺒﻮﺩ ﺧﻮﺍﺏ

۷ - ﭘﻮﺷﺎﻧﺪﻥ ﺳﺮ ﺑﻪ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ

۸ - ﻛﺎﺭ ﻛﺸﯿﺪﻥ ﺍﺯ ﻣﻐﺰﺗﺎﻥ در ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ

۹ - ﻛﺎﻫﺶ ﺍﻓﻜﺎﺭ ﻣﺜﺒﺖ

۱۰ - ﻛﻢ ﺣﺮﻓﯽ

 

ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﻣﺠﯿﺪ ﺳﻤﯿﻌﯽ

ﭘﺪﺭ ﻣﻐﺰ ﺩﻧﯿﺎ


 
 
غذاهایی که برای میگرن مضر هستند
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٥
 

 

اگر دچار میگرن هستید باید بدانید که برخی از خوردنی‌ها می‌توانند این مشکل را بدتر و سردردهایتان را شدیدتر کنند. در این مطلب چند نمونه از اصلی‌ترین مواد غذایی ایجادکننده‌ی سردرد را عنوان می‌کنیم.

اگر دچار میگرن هستید باید بدانید که برخی از خوردنی‌ها می‌توانند این مشکل را بدتر و سردردهایتان را شدیدتر کنند. در این مطلب چند نمونه از اصلی‌ترین مواد غذایی ایجادکننده‌ی سردرد را عنوان می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.
 
حواستان به پنیرها باشد
 
به عقیده‌ی برخی از متخصصان پنیر جزو مواد غذایی ایجادکننده‌ی دردهای میگرنی است. نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که آمین‌های موجود در ترکیب برخی از پنیرها مانند «تیرامین» می‌تواند باعث بروز میگرن و تشدید آن شود.
 
افراد مبتلا به میگرن نسبت به پنیر حساس هستند و بهتر است از پنیرهای تخمیر شده بپرهیزند. اگر اهل مصرف پنیرهای خارجی مانند کممبر یا رکفور هستید، بیشتر حواستان را جمع کرده و از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
 
ماست پرچربِ زیاد، ممنوع!
 
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که میزان بالای چربی خون می‌تواند عاملی برای بروز دردهای میگرنی شود. این محققان به مدت 12 هفته روی 54 بیماری میگرنی بررسی‌هایی انجام دادند. به این ترتیب که جزئیات بیماری و رژیم غذایی آن‌ها را به طور دقیق بررسی کردند. سپس میزان چربی‌های مصرفی این افراد را 20 گرم کاهش دادند. همین مسئله باعث کاهش شدت و مدت دردهای میگرنی شد. اگر شما هم میگرن دارید بهتر است از مصرف مواد غذایی خیلی چرب به خصوص لبنیات بپرهیزید.
 
بستنی: در یک چشم به هم زدن نخورید
 
متوجه شده‌اید بعضی‌ها با یکی دو قاشق زدن و در یک آن، بستنی را تمام می‌کنند. اگر جزو این افراد هستید و درعین‌حال سردرد هم می‌گیرید باید بدانید نتایج یک پژوهش انگلیسی که روی 145 نفر انجام شده است نشان می‌دهد که بستنی نیز می‌تواند یکی از عوامل ایجاد میگرن شود به خصوص اگر فرد با سرعت زیاد آن را میل کند. توجه داشته باشید که به عقیده‌ی محققان بستنی و دوستانش باعث ایجاد میگرن نمی‌شوند اما باعث بروز دردهای ناگهانی و زودگذر خواهند شد. اگر به میگرن مبتلا هستید با آرامش و کم‌کم از بستنی‌تان میل کنید تا خدای نکرده سرمای آن باعث سردرد و حملات میگرنی نشود.
 
نان، پاستاها و کیک‌ها: احتیاط کنید
 
رژیم‌های غذایی می‌تواند روی بروز دردهای میگرنی تأثیر بگذارد. افرادی که دچار مشکل عدم تحمل گلوتن (سلیاک) هستند بیشتر در معرض مشکل قرار دارند. محققان روی 90 بیمار که مبتلا به میگرن و سلیاک هستند مطالعه کرده و روی رژیم غذایی‌شان بررسی‌های انجام دادند. بعد از 6 ماه درمان و کنترل رژیم غذایی یک نفر از میگرن خلاص و در مشکل سه فرد دیگر بهبودی قابل‌ملاحظه‌ای مشاهده شد.
 
توصیه می‌کنیم در مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن مانند نان، پاستاها، کیک‌ها، پیتزاها و ساندویچ و غیره احتیاط کنید. اگر دچار مشکل عدم تحمل نباشید نیازی نیست که خودتان را از مصرف این مواد غذایی محروم کنید؛ اما اگر این مشکل در شما باشد باید از مصرف این مواد غذایی خودداری کنید.
 
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که میزان بالای چربی خون می‌تواند عاملی برای بروز دردهای میگرنی شود
 
شکلات: مشکل‌ساز هست یا خیر؟
 
محققان آمریکایی روی تأثیر شکلات در ایجاد دردهای میگرنی 63 بیمار بررسی‌هایی انجام دادند. 4 نفر از مصرف‌کننده‌های این ماده‌ی غذایی بعد از خوردن آن دو مرتبه در معرض درد قرار گرفتند البته 12 ساعت بعد از مصرف. بقیه‌ی شرکت‌کننده‌ها صرفاً یک فشار خفیف احساس کردند.
 
به عقیده‌ی این محققان نتایج هیچ پژوهش علمی به طور دقیق نتوانسته است که تأثیر شکلات را روی ایجاد میگرن به اثبات برساند. برای همین نمی‌توان به طور قطعی گفت که مصرف شکلات باعث سردردهای میگرنی می‌شود. بیشتر افراد خودشان را از مصرف این ماده‌ی غذایی محروم می‌کنند چون تصور می‌کنند که به آن حساس هستند و باعث ایجاد درد خواهد شد. درحالی‌که به عقیده‌ی متخصصان این یک حالت روانی است و در خیلی از افراد مصرف شکلات مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 
مراقب وزنتان باشید
 
به عقیده‌ی متخصصان بین شاخص توده‌ی بدن و حملات میگرنی ارتباط‌هایی وجود دارد. نتایج برخی پژوهش‌ها روی افراد دچار چاقی مفرط نشان می‌دهد که این افراد بیشتر دچار میگرن می‌شوند و بعد از کاهش وزن تأثیر زیادی در کاهش و بهبود این بیماری مشاهده می‌شود. با این حال این مسئله هنوز در حد یک فرضیه است و تا به حال به اثبات قطعی نرسیده است؛ اما محققان به همه‌ی افراد توصیه می‌کنند که وزن خود را در حد ایده‌آل نگه دارند تا سالم‌تر زندگی کنند.

 
 
سبزیجاتی که شما را زیبا می‌کنند
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٠
 

برای زیبایی هم مانند سلامتی درمان‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که ما چند مورد آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

میل به زیبایی در وجود تمام انسان‌ها نهاده شده وامروزه راه‌های زیادی برای دستیابی به آن وجود دارد. از عمل‌های زیبایی گرفته تا استفاده از کرم‌ها و داروهای گران‌قیمت.اما برای زیبایی هم مانند سلامتی درمان‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که ما چند مورد آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

 

1.اسفناج: خوردن سبزیجات تیره مانند اسفناج می تواند تاثیر زیادی بر سلامت و زیبایی ظاهری داشته باشد. اسفناج حاوی کاروتنوئید لوتئین است که چشم را جوان‌تر می‌کند و ماهیچه‌های اطراف آن را تقویت می‌سازد. آهن موجود در اسفناج نیز برای سلامت پوست و مو بسیار مفید است. 

 

2.کلم قرمز: گذشته از رنگ شایان ستایش کلم قرمز این سبزی حاوی مواد معدنی ضروری است که شما را از داخل و خارج سالم و زیبا می‌سازد. جذب مقادیر بالای ید و گوگرد در هر وعده از این گیاه بنفش، در پاک کردن پوست و از بین بردن لکه‌های پوستی تاثیر بسیار زیادی دارد.

 


 
 
دلیل اینکه عرق تن بعضی از آدم‌ها بوی بدی می‌دهد چیست ؟
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٠
 

 

غدد عرق در پوست انسان به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ غدد اکرین و غدد آپوکرین.

همیشه تنها بود و وارد جمع نمی‌شد. در کلاس‌ها هم جایی می‌نشست که نزدیک کسی نباشد؛ در غذاخوری دانشگاه هم تنها می‌نشست. با بقیه بچه‌ها بیرون نمی‌آمد، خلاصه اینکه کلا تنها بود. اول فکر می‌کردم مردم‌گریز است ولی این‌طور نبود؛ اتفاقا پشت تلفن کلی هم آدم «بگو و بخند»ی بود. رفتارش دیگر روی اعصابم رفته بود. آخر سر یک روز دل به دریا زدم و دلیل رفتار عجیب و غریبش را پرسیدم. کلی این شاخه و آن شاخه پرید تا جواب سوالم را ندهد ولی آنقدر پافشاری کردم تا گفت. ازاینکه مجبورش کرده بودم دلیل رفتارش را بگوید، شرمنده شدم. می‌گفت: «از خیلی سال قبل همین‌طور بودم. یک ساعت هم که از خانه بیرون می‌آیم، بدنم بوی عرق می‌‌گیرد. طوری که فکر می‌کنم همه متوجه آن می‌شوند» بنده خدا راست می‌گفت. همیشه بوی تند عرق می‌داد. پرسیدم: «چرا پیش پزشک نمی‌روی؟» گفت: «یکی دو بار رفتم ولی فایده‌ای نداشت.» دلم برایش سوخت. به خاطر مشکلی که دست خودش نبود مجبور بود خودش را از تمام جمع‌ها دور کند. دیشب دوباره داشتم به حرف‌های او فکر می‌کردم و سوال‌های مختلفی به ذهنم رسید. اصلا چرا عرق بعضی از ما اینقدر بد بو است؟ آیا راه‌حلی برای آن هست؟ چرا بدن بعضی از آدم‌ها با اینکه زیاد عرق می‌کنند بوی بدی نمی‌دهد؟ و...

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، مو، ناخن و لیزر و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این پرسش‌ها پاسخ داده است.

چرا عرق تن بعضی از آدم‌ها بوی بدی می‌دهد؟
در واقع باید بحث را این‌طور شروع کرد که آیا عرق باعث ایجاد بوی بد در بدن ما می‌شود یا نه. غدد عرق و مواد مترشحه از آنها، نقش چندانی در ایجاد بوی بدن ندارند بلکه با ترشح عرق، فقط زمینه را برای ایجاد این بو ایجاد می‌کنند.

چطور؟
غدد عرق در پوست انسان به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ غدد اکرین و غدد آپوکرین. غدد عرق اکرین تقریبا در تمام بدن پراکنده‌اند و باعث تعریق بدن در هوای گرم یا در فعالیت‌های شدید می‌شوند. مایع مترشحه از غدد اپوکرین هم حاوی مواد پروتئینی، موادقندی و چربی‌هاست و ترشح این مواد زمینه را برای رشد برخی‌باکتری‌ها روی پوست فراهم می‌کند. این غدد برخلاف غدد اکرین، پراکندگی یکسانی در بدن ندارند و تجمع آنها در برخی نواحی مانند زیربغل و کشاله ران بیشتر است و به همین دلیل بوی نامطبوع بدن نیز در این نواحی بیشتر حس می‌شود.

یعنی باکتری‌ها عامل ایجاد بوی بد بدن هستند؟
بله، باکتری‌ها با تجزیه مواد مترشحه از بدن به حیات خود ادامه می‌دهند و تجزیه این مواد باعث ایجاد بوی بد می‌شود.