زندگی

تغییر زندگی
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۸
 

 

میگویند در کشور ژاپن مرد میلیونری زندگی میکرد که از درد چشم خواب بچشم نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرصها و آمپولها را بخود تزریق کرده بود اما نتیجه چندانی نگرفته بود. وی پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان زیاد درمان درد خود را مراجعه به یک راهب مقدس و شناخته شده میبیند.

وی به راهب مراجعه میکند و راهب نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد کردکه مدتی به هیچ رنگی بجز رنگ سبز نگاه نکند.وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور میدهد با خرید بشکه های رنگ سبز تمام  خانه را با سبز رنگ آمیزی کند . همینطور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض میکند. پس از مدتی رنگ ماشین ، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می آید را به رنگ سبز و ترکیبات آن تغییر میدهد و البته چشم دردش هم تسکین می یابد.

بعد از مدتی مرد میلیونر برای تشکر از راهب وی را به منزلش دعوت می نماید. راهب نیز که با لباس نارنجی رنگ به منزل او وارد میشود متوجه میشود که باید لباسش را عوض کرده و خرقه ای به رنگ سبز به تن کند. او نیز چنین کرده و وقتی به محضر بیمارش میرسد از او می پرسد آیا چشم دردش تسکین یافته ؟ مرد ثروتمند نیز تشکر کرده و میگوید :" بله . اما این گرانترین مداوایی بود که تاکنون داشته."

مرد راهب با تعجب به بیمارش میگوید بالعکس این ارزانترین نسخه ای بوده که تاکنون تجویز کرده ام. برای مداوای چشم دردتان،  تنها کافی بود عینکی با شیشه سبز خریداری کنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود.برای این کار نمیتوانی تمام دنیا را تغییر دهی، بلکه با تغییر چشم اندازت(نگرش) میتوانی دنیا را به کام خود درآوری. تغییر دنیا کار احمقانه ای است اما تغییر چشم اندازمان(نگرش) ارزانترین و موثرترین روش میباشد


 
 
همه چیز درباره رژیم لاغری و کالری مواد غذایی (جدول کالریها)
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۳
 

 

 

 

بدن انسان و نیاز به انرژی (کالری)

بدن انسان برای فعالیت های روزانه انرژی لازم دارد. آقای دکتر ریچارد ویندراک، پروفسور دانشگاه ویسکونسین اعتقاد دارد اگر افراد به اندازه کافی کالری مصرف کنند، هیچ گاه دچار پیری زودرس نمی گردند. یکی از عوامل پیری نفوذ رادیکال آزاد به بافت ماهیچه ای است و اگر بتوانید به اندازه مناسب کالری مصرف کنید، از نفوذ رادیکال ها به داخل بافت ها جلوگیری کرده و سلامتی شما تضمین خواهد شد.
انرژی مورد نیاز بدن انسان از محل مواد غذایی که طی روز استفاده می کنیم تامین می گردد، معمولا روش دقیقی برای تعیین میزان مورد نیاز بدن وجود ندارد و همه چیز بر پایه تخمین استوار است و هر فردی.....................


 
 
چگونه شاد باشیم
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۱
 

شادی حالتی موقتی است که تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد، از وضعیت آب و هوا گرفته تا میزان موجودی حساب پس‌انداز شما. نمی‌توان پیشنهادی برای رسیدن شما به شادی دائمی و باقی ماندن در آن وضعیت داد، اما راه‌های زیادی برای تغییر از مسیر عصبانیت، غم و نگرانی به حالتی از شادی وجود دارد. در این مقاله ایده هایی برای رسیدن به این حالت پیشنهاد شده است.


یکی از آنها را که در مورد شما عملکرد بهتری دارد انتخاب کرده و به آن عمل کنید. اگر برخی از این روش‌ها برای شما ایجاد استرس و نگرانی می‌کند، یکی دیگر از راه‌ها را انتخاب کنید. 

  •  

  • 1- در زمان حال زندگی کنید:
    در لحظه زندگی کنید. به جای نگرانی در مورد آزمایش خون فردا در حین شام خوردن با خانواده‌تان، روی زمان حال و جایی که هستید و غذایی که می‌خورید تمرکز کنید.
 

2- بلند بخندید:
تنها پیش‌بینی یک اتفاق شاد و خنده‌دار می‌تواند سطح اندروفین‌ (endorphin) و دیگر هورمون‌های مربوط به شادی را در بدن افزایش دهد و تولید هورمون‌های استرس را کمتر کند. محققان دانشگاه کالیفرنیا 16 مرد را که همگی درخصوص خنده‌دار بودن یک فیلم مشخص، متفق‌القول بودند آزمایش کردند. از نیمی از آنها خواسته شده بود که‌ سه روز پیاپی فیلم را تماشا کنند. پس از بررسی معلوم شد که آنها بلافاصله دچار تغییرات بیولوژیکی شده‌اند.
وقتی آنها فیلم را تماشا می‌کردند، سطح هورمون‌های استرس آنها به مقدار زیادی افت کرد، در حالی‌که سطح اندروفین آنها 27 درصد افزایش یافت و سطح هورمون رشد آنها (شامل سیستم ایمنی بدن)‌ 87 درصد افزایش پیدا کرد.


  

 

3- خوب بخوابید:
در طول روز به مقدار کمی بخوابید یا ساعت 8 شب به همراه یک کتاب خوب به رختخواب بروید و چراغ را یک ساعت بعد خاموش کنید. این کار باعث بهبود اوضاع روحی و دیدگاه شما راجع به زندگی می‌شود.

 

 

4- زیر لب زمزمه کنید:
موسیقی تسکین‌دهنده است. مطالعات نشان داده که موسیقی بخش‌هایی از مغز را که در تولید شادی موثرند فعال می‌کند. همچنین موسیقی باعث آرامش می‌شود. در یک مطالعه دیده شد افراد مسنی که در طول جراحی سرپایی چشم به موسیقی گوش داده بودند، ضربان قلب و فشار خونی پایین‌تر از کسانی داشتند که جراحی آنها در سکوت انجام شده بود.

 

5 - اطراف خود را مرتب کنید:
در حالی که همه جا پر از برگه و مجله و صورتحساب باشد، کابینت‌ها پر باشد و چک‌هایتان را پاس نکرده باشید تقریبا غیرممکن است که بتوانید تفکر کنید،‌ عمیق نفس بکشید یا استراحت کنید. به علاوه این که، ذات عمل تمیز کردن، ‌مثل گردگیری، جارو کردن و غیره می‌تواند آرامش‌بخش باشد البته اگر شما بر آنچه انجام می‌دهید تمرکز کنید.

 

 


6 - نه بگویید:
فعالیت‌هایی را که غیرضروری هستند و شما از انجام آنها لذت نمی‌برید حذف کنید. اگر تصور می‌کنید برای کاری ساخته نشده‌اید و از فکر انجام آن دچار اضطراب می‌شوید، آن را ترک کرده و به دیگری واگذار کنید.

 

 

7- یک فهرست تهیه کنید:
هیچ چیز مثل نوشتن کارهایتان نمی‌تواند در سازماندهی افکار شما و آرام کردن تشویش‌هایتان کارساز باشد. تیک زدن هر کاری که انجام می‌دهید یک حس فوق‌العاده از تکمیل آن را به شما می‌دهد.

 

 

8 - در هر زمان فقط یک کار را انجام دهید:
دکتر ادوارد سوارز روان‌شناس، دریافت افرادی که چند کار را همزمان انجام می‌‌دهند بیشتر احتمال دارد به فشار خون بالا مبتلا شوند.

به جای صحبت با تلفن در حین تمیز کردن آشپزخانه یا جمع کردن لباس‌ها، راحت روی صندلی نشسته و توجه خود را فقط به گفتگویتان متمرکز کنید. به جای چک کردن ایمیل‌هایتان در حین کار روی پروژه‌های دیگر، یا در حین نوشتن یک گزارش، این کار را به بعد موکول نمایید.

 

 

9 - باغبانی کنید:
نه‌تنها هوای تازه و ورزش به کاهش اضطراب شما و احساس خوشبختی کمک می‌کند بلکه حس خوبی که از پاکسازی یک مسیر پر از علف هرز، نظاره کردن دانه‌ گل‌ها یا جمع کردن چوب‌های خشک ایجاد می‌شود، اگر چند روز باقی‌ نماند لااقل برای چند ساعت ادامه خواهد داشت.

 

 

10 - به اخبار اهمیت ندهید:
به مدت یک هفته روزنامه نخوانید و به اخبار گوش نکنید. به جای آن از وقت‌تان برای پیاده‌روی، مدیتیشن یا نوشتن یک مطلب استفاده کنید.

 

 

11 - پیاده‌روی کنید:
پیاده‌روی اضطراب را کم می‌کند. اگر حیوان خانگی دارید، آن را هم با خود به پیاده‌روی ببرید تا حس بهتری پیدا کنید.

12- هوا را استشمام کنید:
بررسی‌ها نشان داده که مزایای آروماتراپی (به‌کارگیری بوهای خوش برای تغییر احساس)‌ در کاهش اضطراب، واقعی است. در یک مطالعه، افراد در معرض بوی خوش گیاه رزماری قرار گرفتند. این افراد از تشویش و اضطراب کمتری برخوردار بوده، هوشیاری‌شان افزایش یافته و توانایی محاسبات ریاضی در آنها سریع‌تر بوده است. در افرادی که در معرض بوی اسطوخودوس قرار گرفته بودند برخی امواج مغزی که موجب افزایش آرامش می‌شوند، بیشتر شد. امروزه بوهای مصنوعی زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تغییر احساسات و بهبود استفاده کنید.

 

 

13 - به بازار بورس بی‌توجهی نشان دهید:
گرفتن صورتحساب‌ها هر 3 ماه یک بار به خودی خود کافی است تا فشار خون شما را به سرعت بالا ببرد. در واقع، محققان چینی به این نتیجه رسیده‌اند که یک ارتباط مستقیم بین عملکرد روزانه بازار بورس و سلامت روحی افرادی که از نزدیک آن را دنبال می‌کنند وجود دارد. سرمایه‌گذاران زیرک می‌دانند که زمان، مشکلات مالی را درمان می‌کند، پس سرمایه‌های خود را به زمان بسپارید و به خود استراحت دهید.

 

 

14 - به یک محل آرام و ساکت بروید:
کتابخانه‌ها، موزه‌ها، باغ‌ها و مکان‌‌های مذهبی، محل‌هایی آرام در دنیای پرهرج و مرج امروز هستند. یک محل ساکت و آرام نزدیک منزل خود بیابید و آن را محل آرامش خود قرار دهید.

 

 

15 - برای انجام کارهای خیرخواهانه داوطلب شوید:
کمک کردن به دیگران شما را قادر می‌سازد تا مشکلات خود را در دوردست‌ها ببینید و نیز به ایجاد ارتباطات اجتماعی هم کمک می‌کند. در حالی که افراد شاد بیشتر احتمال دارد که به دیگران کمک کنند. کمک کردن به دیگران هم شادی شما را افزایش می‌دهد. یک مطالعه در این زمینه نشان داد که کارهای داوطلبانه شش جنبه خوشبختی را بهبود می‌دهد که عبارتند از: شادی، رضایتمندی از زندگی، عزت نفس، حس کنترل بر زندگی، سلامت جسمی و عدم وجود افسردگی.

 

16 - زمانی را به تنهایی اختصاص دهید:
هرچند ارتباط با دیگران یکی از بهترین پادزهرها برای اضطراب است، اما گاهی نیاز دارید که مدت زمانی را تنها باشید تا به تجدید قوا و تفکر بپردازید. برای ناهار بیرون بروید یا به سینما بروید یا به سادگی یک بعدازظهر را به مطالعه بپردازید یا در کتابفروشی‌ها گشت و گذار کنید یا به خرید بروید

 

 

17 - هوشیارانه قدم بزنید:
احتمالا می‌دانید که برای رسیدن به آرامش و رهایی از اضطراب و تشویش، ورزش کردن بهتر از مسکن‌ها است، اما آنچه شما با ذهنتان انجام می‌دهید در حین قدم زدن می‌‌تواند قدم زدن شما را حتی مفید‌تر و مثمرثمرتر نماید. در یک مطالعه، محققان 135 نفر را در 5 گروه به مدت 16 هفته بررسی کردند. گروه اول خیلی تند و گروه دوم آهسته قدم می‌زدند. گروه سوم با سرعتی کم در حال تمرین هوشیاری قدم می‌زدند که این حالت یک روش ذهنی است که منتج به آرامش می‌شود، و باعث کاهش ضربان قلب و فشارخون می‌گردد. از این گروه خواسته شد که به قدم‌ها‌یشان توجه کنند، و با شماره یک دو ‌ یک دو آنها را بشمارند و اعداد را در ذهنشان تصور کنند. در مورد گروه 4 و 5 یک سیستم ‌ tai chi آزمایش شد. این سیستم یک روش ورزشی چینی است که شامل حرکات کنترل‌شده خیلی آهسته‌ می‌باشد. گروهی که هوشیارانه .ورزش می‌کردند یک کاهش شدید در اضطراب را از خود نشان دادند و احساس منفی کمتر و مثبت بیشتری در مورد خودشان داشتند. در کل آنها اثرات کاهش اضطراب مشابهی را در مقایسه با گروهی که سریع قدم می‌زدند تجربه کردند، حتی بیشتر، چرا که اثرات آن بلافاصله اثبات شدند.

 

 

18 - ارتباطات نزدیک با دیگران را در اولویت قرار دهید:
مطالعه بیش از 1300 مرد و زن با سنین مختلف نشان داد در کسانی‌که دوستان نزدیکی دارند احتمال این‌که فشارخون، سطح کلسترول، قند خون و سطح هورمون استرس طبیعی‌تر و سالم‌تری داشته باشند خیلی بیشتر از کسانی است که دوست نزدیک ندارند. همچنین به نظر می‌رسد که ارتباطات والدین و همسران در این زمینه خیلی موثر است. مطالعات نشان داد افرادی که احساس تنهایی، افسردگی و انزوا می‌کنند 3 تا 5 برابر بیشتر از کسانی‌ که احساس عشق، ارتباط و اجتماعی بودن می‌کنند احتمال دارد که بیمار شوند و در جوانی بمیرند.

 

 

19 - از روح خود مراقبت کنید:
در مطالعات متعدد دیده شده که افراد با فعالیت‌های مذهبی، شادتر از دیگران هستند و بهتر می‌توانند از عهده اضطراب‌ها و خطرات برآیند. برای بسیاری از افراد،‌ ایمان، یک حس حمایت و مقبولیت تفکری بی‌انتها برای غلبه بر پریشانی‌ها و غم‌های زندگی ایجاد می‌کند. حتی اگر شما مذهبی نیستید یک 20خوشبختی‌های خود را بشمارید: افرادی که هر روز روی جنبه‌های مثبت زندگی خود تاکید می‌کنند (مثل سلامتی، دوستان، خانواده، آزادی، تحصیلات و ...) یک سطح بیشتری از رفاه و خوشی را تجربه می‌کنند

 


 
 
چطور با اشتباهاتمان کنار بیاییم
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۱
 

 

 

 

همه ما کوله‌باری از اشتباه داریم که باید از آنها درس بگیریم. همه ما اشتباه می‌کنیم، آن هم خیلی زیاد. بهترین قسمت آن این است که بدانیم اشتباه کرده‌ایم. اگر ندانیم، باز یک اشتباه دیگر کرده‌ایم. می‌خواهیم ببینیم چطور باید با این همه اشتباهاتمان در زندگی کنار بیاییم. برای این منظور، جملات مختلفی را از افراد مشهور درمورد اشتباه کردن برایتان گرد آورده‌ایم

 

یادتان باشد، مهم نیست که اشتباه کرده‌اید؛ مهم این است که از اشتباهتان درس گرفته باشید


 

«افراد باهوش از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. اما باهوش‌ترینشان از اشتباهات دیگران

-- براندون مال (Brandon Mull)

 

«یک اشتباه نباید قدرت حکمرانی بر همه زندگی یک نفر را داشته باشد.» 

-- جویس میر (Joyce Meyer)

 

«بزرگترین اشتباهی که می‌توانید در طول زندگی مرتکب شوید این است که همیشه از اینکه مرتکب اشتباه شوید بترسید

-- البرت هوبارد (Elbert Hubbard)

 

۱) تازمانیکه باور نکنید که شکست خورده‌اید و دلسرد نشوید، هنوز شکست نخورده‌اید. هیچوقت ناامید نشوید. گاهی وقت‌ها اینکه بدانید چه زمان باید دست از ادامه راه بکشید، کدام جنگ را ببازید، خود نیازمند خرد است.

 

«خیلی وقت‌ها برای اینکه اولویت‌هایمان را ببینیم، باید آنها را از خودمان دور کنیم

-- جان ایروینگ (John Irving)

 

۲) خودتان را برای اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید بخشیده، از آنها درس بگیرید و پیش روید.

 

«اشتباه کردن گناه نیست. داشتن اعتباری که نتوانید هرازگاهی آن را خراب کنید چه ارزشی دارد؟»

-- سیمون الکلس (Simon Elkeles)

 

۳) از آن اتفاق درس بگیرید و آن را فراموش کنید.

.................................


 
 
12 رازی که فست فودها به شما نمی گویند
نویسنده : مرضیه رضوانی - ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٦
 

 فست‌فودها، خیلی سریع‌تر از آن‌چیزی که تصور می‌کردیم، به زندگی ما وارد شده‌اند و چه بخواهیم و چه نخواهیم، در زندگی روزمره‌مان نقش مهمی دارد. رازهای فست‌فودها را بخوانید تا با این پدیده مدرن امروزی، رفتاری متفاوت داشته باشید...
1 - در فست‌فود‌فروشی‌ها، همیشه غذاهای محبوب، زودتر پخته و در محلی نگهداری می‌شوند. قاعده و اصول این است که بعد از یک زمان مشخص، اگر مشتری پیدا نشد، این غذاها دور ریخته شود اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد. پس بهترین زمان برای خوردن فست‌فودها و گرفتن غذا، برای ناهار بین ساعت 30/12 تا 30/13 ظهر و برای شام بین ساعت 30/8 تا 30/9 شب است.


..........................